Halı Boyama İçin Gerekli Malzemeler Neler? Halı Boyama Hangi Aşamalardan Oluşur?

Halı Boyama İçin Gerekli Malzemeler Neler? Halı Boyama Hangi Aşamalardan Oluşur?

Halı boyama işlemleri her geçen gün daha popüler bir hale gelmeye başladı. Artık birçok kişi eskiyen halılarını elden çıkarmak yerine onları boyayarak bambaşka halılar elde ediyor. Böylece hem güzel bir hobiye sahip olunurken hem de ekstra harcamalardan kaçınılmış oluyor.

İnsanlar halı boyama ile elde edilen halıları gördüğünde şaşkınlıklarını gizleyemezken kendi halılarında da bu uygulamaları gerçekleştirmeyi istiyorlar. Ancak bu işlemlerin yapılması için belli başlı malzemelerin hazır edilmesi gerekli.

Siz de intense 8888 gri mavi halınızı boyamayı düşünüyorsanız ilk olarak bu malzemeleri hazır etmeli, sonrasında da bahsedeceğimiz adımları en iyi şekilde uygulamalısınız.

Halı Boyama İşleminde Hangi Malzemeler Kullanılıyor?

Halı boyama işlemlerinin uygulanmasından önce gerekli malzemelerin hazır edilmesi şarttır. Bu malzemelerin tamamı kolaylıkla bulunabilir ve ekonomik açıdan sizleri zorlamaz. Kendinize en yakın yapı markete giderek tüm ürünleri temin edebilirsiniz. Boyama işlemlerini yapabileceğiniz geniş bir alan ayarladığınız anda artık sizin için hiçbir engel kalmamış olacaktır.

Evlerinizdeki intense 5611 gri bej halıları boyamaya başlamadan önce;

  • Ebatları halınıza uygun olan 4-5 adet boya örtüsü,

  • Makas,

  • Şerit metre,

  • Sprey boya,

  • 5-6 rulo maskeleme bandı, hazırlanmalıdır.

Bahsettiğimiz malzemelerin tamamı halının boyanmasındaki aşamalarda kullanılır. Şerit metre ya da makas gibi malzemeler birçok evde yer alır. Ayrıca boya örtüsü de halının altına etraf kirlenmesin diye yayılacaktır. Bunun yerine evdeki geniş ebatlı ürünler de kullanılabilir.

Halı Boyama İşlemi Hangi Aşamalardan Oluşur?

Gerekli tüm malzemeleri hazırladıysanız ezgi 5665 gri mavi ya da evinizde bulunan halı modeli neyse artık boyama işlemlerine başlayabilirsiniz. Bu işlemler toplamda 7 farklı aşamadan oluşacaktır. Bu aşamaların her birini özenli bir şekilde tamamlamak istenen sonucu almak için son derece önemlidir. Aşamalar oldukça basittir ve kısa sürede yeni aşamalara geçilerek oldukça eğlenceli bir şekilde halılar boyanır.

1- Hazırlık Aşaması

Halı boyama işlemlerinin ilk aşaması hazırlıktır. Bu aşamada satın alınmış olan boya örtüsü zemine yayılır. Tabi ki bu örtünün halının ebatlarından büyük olması şarttır. Halı örtüsü zemine yayıldıktan sonra üzerine halı düzenli bir biçimde yayılır. Her bir kenarından boya örtüsü taşacak şekilde halının yerleştirilmesi gereklidir. Aksi halde etraf ciddi şekilde kirlenir ve temizlenmesi son derece zor olur.

2- Ölçme ve İşaretleme Aşaması

Halı boyama işleminde ilk aşamayı tamamladıysanız craft 9135 bej mavi halılar için ikinci aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada halının üzerinde işlenecek olan desenler ölçümler ile işaretlenecektir. Bu aşamada düzgün bir şekil çıkarabilmek adına şerit metre ile çalışılması gerekir. Eğer halılarda simetrik bir yapı ya da düzen yakalanamazsa istenen sonucun alınması oldukça zor olacaktır. Bu sebeple de boyama sonrası ortaya çıkacak olan şekiller net bir şekilde işaretlenir.

3- Bantların Yerleştirilmesi Aşaması

Sprey boyalar uygulanırken düz bir hatta ilerlemek neredeyse imkânsızdır. Bunun için de bantlardan yardım alınır. İlk olarak banlarla halıların kenar kısımları bantlanarak boyaların halının altına geçmesi engellenir. Bunun yanı sıra loda 5793 bej krem halılarda uygulanacak olan desene göre bantlar halının üzerine yerleştirilmeye başlanır. Bantlanan yerlere boya değmeyeceği için düzenli bir şekil ortaya çıkarılabilecektir.

4- Boyama Aşaması

Bantlar da hazır olduğuna göre artık boyama aşamasına geçilebilmektedir. Boyama aşamasında sprey boyalar iyice sallandıktan sonra çok uzun süre aynı noktada kalmadan kullanılmaya başlar. Bantların üzerine gelen sprey boyalar çok fazla olmazsa akmaz. Ancak biraz fazla miktarda boya bandın üzerinde gelirse damlacıklar oluşur ve bunlar intense 8894 gri bej halıya akabilir. Böyle bir durumda akmadan kâğıt mendil ile boyanın alınması gerekir.

5- Bantların Sökülmesi Aşaması

Boyama işlemleri başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra bantların sökülme aşamasına gelinir. Bu aşamada halının üzerine yapıştırılmış olan bantlar yavaşça çekilerek çıkarılır. Maskeleme bantları çok yüksek seviyede tutuculuk sağlamaz. Bu sebeple de elle rahatça çekip çıkarılabilmektedir. Bandın sökülmesi aşamasında çok ani hareketlerde bulunmak hem boyanın dağılmasına hem de halının ipliklerinde kopmalara sebep olabilir.

6- Küçük Desenlerle Boyamanın Sonlandırılma Aşaması

Bantlar ile birlikte istenen motifler elde edilir. Ancak bantların ebatları biraz büyük olduğundan çok ince işçiliklere izin vermez. Bu işlemler bantlar söküldükten sonra elle yapılmaktadır. Boyama işlemini gerçekleştirdiğiniz loda 5797 bej krem halı üzerindeki son motifleri çizerek onların boyanma işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bu aşama ile birlikte halınızın yeni görüntüsü tamamen ortaya çıkacaktır.

7- Kurutma Aşaması

Halılar boyandıktan sonra direkt olarak kullanılması mümkün olmamaktadır. Genellikle halı boyandıktan sonra tüm malzemeler toplanır ve halı ile boya örtüsü kalır. Halıların bu şekilde ortalama 8 saat beklemesi gerekecektir. 8 saat boyunca beklenen halılar ayrıntılı bir şekilde incelendikten sonra boyanın tamamen kuruduğundan emin olunur ve halılar rulo haline getirilmeye başlar. Sonrasında istenen alana taşınıp kullanımına aşamasına geçilecektir

Etiketler: Halı Boyama
Aralık 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı