Halı Boyama Nedir? Halı Boyama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Halı Boyama Nedir? Halı Boyama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Halılarımız evlerimizin en önemli parçalarından bir tanesi. Halılarımız birkaç günlük yıkama işlemleri için bizlerden alındığında dahi büyük bir rahatsızlık duyuyoruz. Evin sıcaklığı ve samimiyeti halılarla birlikte uçup gidiyor.

Halılar evler için son derece önemli olduğundan herkes uzun süre kullanmayı düşünür. Ancak bazen alınan halının kalitesinin yetersizliği, bazen de doğru bir şekilde kullanılamaması halılarda belli başlı sorunların yaşanmasına yol açmaktadır. Bu sorunlar ortaya çıktığında halıları yenilemek tek seçenek olmaz. Halı boyama işlemleri de seçenekler arasında yer alır.

İnsanlar evleri için düz renk gri halı modelleri satın aldıktan sonra bu halılarda sorunlar olduğunda halı boyama işlemlerini düşünmezler. Birçok kişi bunun yapılabileceğinden dahi haberdar değildir.

Halı Boyama Nedir?

Evlerimizde yer alan eşyalar kullandıkça eskir ya da görünüşleri artık bizi sıkmaya başlar. Bu durumda onları yenilemek en kolay seçeneklerden bir tanesidir. Ancak boyayarak bambaşka bir ürün yaratma seçeneği her zaman söz konusu olur. İnsanlar koltuklarını, masalarını ya da dolaplarını boyayarak yenilerler. Söz konusu eşya halı olduğunda ise hiç kimse boya seçeneğini gündeme getirmez.

Evlerde ya da işyerlerinde kullanılan düz renk mavi halı modelleri rahatlıkla boyanabilen ve görünüşü tamamen değiştirilebilen ürünlerdir. Halıların genel yapısı boyama işleminin zor olacağını düşündürüyor olsa da boyama işlemlerine başlandığında bu zorluğun söz konusu olmayacağı rahatlıkla fark edilir.

Halı Boyama İşlemleri Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Halıların boyanması için ekstra bir durumla karşılaşmaya gerek yoktur. İstediğiniz her an halılarınızı boyamaya karar verebilirsiniz. Tabi ki yeni aldığınız bir halıyı boyamak çok doğru bir tercih olmaz. Genellikle halılarda yaşanan herhangi bir sorunda boyama yoluna gidilir.

Halıların Renginde Solmaların Yaşanması

Yatak odanız için harika olacağını düşündüğünüz oval saçaklı halı size uzun süre hizmet etmesine rağmen bir süre sonra kendi rengini kaybetmeye başlayabilir. Özellikle güneş ışınları ya da birkaç defa halının yıkanması renginde solmalara sebep olur. Bu durumlarda halı boyama işlemlerine başvurmak en doğru seçeneklerden bir tanesi olacaktır.

Halılardan Temizlenemeyen Lekelerin Oluşması

Halıların lekelerinden arındırılabilmesi için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Kullanılan daire halı modelleri mürekkep ya da kan gibi etkili lekelere sahip olsa da yapılan işlemler ile bu lekeler çıkarılabilir. Yanlış ya da geç yapılan işlemler lekenin ebediyen orada kalmasına sebep olacaktır. Bunun olması durumunda halı boyama işlemi ile leke saklanabilecektir.

Ev Dekorasyonunda Yaşanan Değişiklikler

Salonunuzda koltuklarını değiştiriyor olabilirsiniz. Belki de evinizin duvar renginde radikal kararlar almaya başladınız. Evinizde yapacağınız değişiklikler artık halılarınızın mobilyanıza ya da duvarlarınıza uymamasına sebep olabilir. Bu durumda yeni düzene uygun bir halı almak yerine halı boyama işlemlerini kullanabilirsiniz. Bu şekilde yepyeni bir görünüme sahip olan halılarınız evinizdeki yerini alacaktır.

Halının Görüntüsünden Sıkılma

Evinizi dekore ederken intense halı modelleri arasından bir seçim yaptığınızı düşünelim. Bu seçim sonrasında halınızı zevkle kullanmaya başladınız. Ancak bir süre sonra halınız size aynı oranda çekici gelmiyor. Böyle bir durumda halı boyama işlemlerini gerçekleştirerek halınızı tekrardan heyecan verici bir görüntüye kavuşturmayı başarabilirsiniz.

İstenen Desen ve Renkte Halı Bulamama

Halı almak istediğinizde karşınıza binlerce farklı halı modeli çıkar. Ancak hiçbir zaman aradığınız ürünü bulamayabilirsiniz. İstediğiniz renk ve deseni aynı anda yakalamanız çok mümkün olmayabilir. Dijital baskılı halılara yönelerek kendi halınızı tasarlayabilseniz de bunun ücreti yüksek olacaktır. Bunun yerine halı boyama işlemleri ile kendi zevkinizi ortaya çıkarabilirsiniz.

Halı Boyama İşlemlerinin Faydaları Nelerdir?

Halı boyama işlemlerini yapıp yapmamak arasında kararsız kaldıysanız bu işlemin faydalarını öğrenmeniz karar vermenize yardımcı olabilir. Eğer craft halı modelleri arasından seçilmiş bir ürününüz varsa ve bunda halı boyama işlemleri yapacaksanız işlemler tamamlandığında ne kadar doğru bir karar verdiğinizi anlayacağınızı şimdiden söyleyelim. Çünkü bunun birçok faydasını göreceksiniz.

  • Halınız yepyeni bir görünüme sahip olacak.

  • Renkleri sanki 1 gün öncesinde dokunmuşçasına parlak olacak.

  • Ev dekorasyonunuza tamamen uyacak.

  • Sizin tasarımınız olduğundan özgün bir halı olacak.

  • Koruyucu boyalar ile birlikte halınızın ömrü uzayacak.

  • Halınıza rahatlıkla gelen tozlar ve mikroorganizmalar halınızdan uzak tutulmaya başlanacak.

Halı Boyama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Halı yıkama işlemleri öncesinde hazırlıkların yapılması gerekmektedir. Halıyı boyamak için özel bir alana almanız ve altına halıdan daha büyük bir örtü yaymanız gerekli olacaktır. Bunun sonrasında bant ile gerekli koruma işlemleri başlanır. Hem halının yan kısımları bantlanarak boyanın halının altına ulaşması engellenir hem de halının üzeri bantlanarak istenen şekiller ortaya çıkarılır.

Tercih edilen antik halı modelleri muhteşem bir şekilde boyandıktan sonra bantlar sökülür ve varsa küçük desenlerin işlenmesi aşamasına geçilir. Bantlı olan kısımlara işlenen küçük desenler halı boyama işleminin tamamlandığı anlamına gelmektedir. Son aşama olarak halılar kurutulur ve boyanın tamamen halının bir parçası olması sağlanır. Ardından halılar kullanılmaya başlanacaktır.

 

 

Etiketler: Halı Boyama
Aralık 18, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı