Halı Renginde Yaşanan Solmaların Sebebi Nedir?

Halı Renginde Yaşanan Solmaların Sebebi Nedir?

Halılar satın alınırken birçok farklı etmene dikkat edilmektedir. Uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor olması da dikkat edilen etmenler arasında yer alır. İnsanlar intense 8899 gri sarı halı aldıklarında bu halıyı uzun süre kullanmak ve kendileri istemedikçe değiştirmemek isterler. Ancak yaşanan birçok farklı sorun halıların yenilenme ihtiyacının doğmasına sebep olur.

Halıların değiştirilmesine sebep olan durumlardan bir tanesi renklerinde yaşanan solmalardır. Halılarda yaşanan renk solması birçok farklı sebepten dolayı gerçekleşebilmektedir. Eğer halıların daha uzun süre kullanılması isteniyorsa bu durumda solmasına sebep olacak etmenlerin gerçekleşmesini engellemek gerekli olacaktır. Kimi zaman bu mümkün olurken kimi zaman solmayı engellemek mümkün değildir.

Trafiğe Uygun Halı Seçimi Yapılmaması

Halılarda yaşanan renk solmalarının başlıca sebebi üzerinde yaşanan trafiktir. Bir halının üzerine ne kadar çok basılırsa deformasyonu da o kadar fazla olur. Hem iplikleri kırılacak hem de renginde solmalar yaşanacaktır. Tabi ki satın alınacak olan halıların üzerine basılmaması söz konusu olamaz. Deniz 8968 gri mavi halının satın alınma amacı budur. Ancak trafiğe uygun bir halı satın alınırsa bu sorun yaşanmayacaktır.

Halıların belirli dereceleri bulunur. Bu dereceler halının imalatında kullanılan malzemelerde değişiklikleri ifade eder. Bazılarında daha dayanıklı iplikler kullanılarak yüksek trafikli alanlarda kullanılması uygun görülür. Kullanılan boyalar da benzer özellikte olduğundan yüksek trafikli alanlara dahi rahatlıkla dayanabilirler.

Uzun Süre Maruz Kalınan Güneş Işınları

Halılardaki renk solmalarının ikinci sebebi ise güneş ışınlarıdır. Bildiğiniz gibi güneş ışınları son derece yararlı olmasının yanında sahip olduğu UV ışınları ile insanlara ve eşyalara zarar verebilir. Nasıl ki insanlara yaz aylarında güneşlendiklerinde bronzlaşıyorlarsa halılar da sürekli olarak güneşe maruz kaldıklarında renk değişimlerine uğrarlar.

Evlerde kullanılan craft 9128 beyaz terra halılar eğer güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalırlarsa bu durumda ciddi bir sıkıntı ortaya çıkacaktır. Özellikle öğlen saatlerinde perdeler tamamen açılırsa ve güneş ışınları herhangi bir filtre olmadan halıya ulaşırsa solmalara sebep olabilir. Büyük camlı salonlarda bu sorunlar sıklıkla görülmektedir.

Ağır Kimyasallar İle Halıdaki Lekelerin Çıkarılması

Ne kadar dikkat edilirse edilsin halılarda leke oluşumu engellenemez. Elbet halılar bir dönemde lekeye sebep olabilecek bir etmene maruz kalacaktır. Bu durumda hemen müdahale edilmesi ve halılarda yer alan lekelerin çıkarılması gerekir.

Lekelerin çıkarılabilmesi için insanlar ağır kimyasalları kullanarak müdahale ederlerse renklerde solma yaşanacaktır. Herkes çamaşır suyu kullanıldığında rengin direkt olarak açılacağını bilir. Diğer kimyasal temizleyiciler bu seviyede bir etki yapmasa da renk üzerinde etkili olur. Birkaç defa bu kimyasallara maruz kalan nehir 9452 lila halılarda renk solmaları yaşanacaktır. Bu durumun önüne geçilmesi adına arap sabunu gibi daha doğal temizleyicilerin kullanımı gerekli olacaktır. Bazen karbonat ya da sirke gibi malzemeler de kullanılabilir.

Halının Çok Sık Yıkanması

Halılarda yaşanan renk solmalarının bir diğer sebebi de halıların çok sık yıkanmasıdır. Eğer halılar gereğinden fazla yıkanıyorsa ve yıkama işlemleri çok doğru bir şekilde yapılmıyorsa halıların renginde solmalar yaşanmaya başlamaktadır. Normal şartlarda halıların yıkanma sıklığı yılda 1 olarak belirlenir. Biraz daha yoğun kullanılan ya da sık kirlenen halılarda ise süre 6 ayda 1 olarak belirlenmiştir.

Halıların temiz görüntüsü ve hoş kokusu sevildiği için craft 8603 bej sarı halılar daha sık yıkanıyorsa bu durumda renk değişimleri kaçınılmaz olacaktır. Ne kadar doğru temizlik malzemeleri kullanılsa da belirli oranda ağarmalar yaşanacaktır.

Renk Solması Yaşandığında Ne Yapılabilir?

Çok beğenerek aldığınız intense 8896 gri mavi halınızın renginde solmalar yaşanmışsa ilk seçenek olarak yeni bir halı almayı düşünebilirsiniz. Ancak bunun tek seçenek olmadığını bilmeniz gerekiyor. Hem aynı halıyı kullanmaya devam edip hem de halınızdaki solma problemlerinden kurtulabilirsiniz.

İlk seçenek halı kılıfı kullanmaktır. Halı kılıfları, halıyı tamamen saran özel ürünlerdir. Bu ürünler halının bambaşka bir yapıya bürünmesini sağlar. Kılıflar geçirildiğinde artık halınız görünmeyecek ve kılıfın üzerinde yer alan renkler ve desenler görülecektir. Bu sayede solma sorununu yeni bir halı almadan ortadan kaldırılmış olur.

Halıların boyanması da diğer bir etmendir. Çoğu insan bilmese de halı boyama işlemleri rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. Eğer halınızın mevcut desenlerinden ve ana renginden memnunasınız aynı renklerde boya alarak halınızı boyayabilirsiniz. Bant ve sprey boya kullanmak boyamanın yapılması için yeterli olacaktır.

Rengi Solması Yaşanmayacak Halı Nasıl Belirlenir?

Renk solmasına sebep olabilecek ve bu sorunun çözümü için kullanılabilecek etmenlerden bahsettik. Bu süreci hiç yaşamadan deniz 8964 gri pembe halılarınızı alıp kullanmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için de renginde solma olmayacak bir halı arayışınız olur.

Maalesef renk solması gibi bir sorun ortaya çıkarmayan halılardan bahsetmek mümkün değildir. Dünyanın en pahalı ipek halılarında dahi renk solması problemleri yaşanır. Sentetik boyalarla üretilen halılar belirli bir oranda daha dayanıklı olsa da tamamen solmadan kurtaramaz.

Etiketler: Halı, solma, renk, rengi
Aralık 19, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı