Hayvan Beslenen Evlerde Halıları Temiz Tutmak İçin Muhteşem İpuçları

Hayvan Beslenen Evlerde Halıları Temiz Tutmak İçin Muhteşem İpuçları

Hayatın stresinden uzaklaşmak, çok daha mutlu bir hayat sürmek ve bir canlının hayatını iyi bir şekilde devam ettirmesini sağlamanın mutluluğu yaşamak için evcil dostlarımızı hayatımızın içerisinde tutuyoruz. İmkânı olan herkes evlerinde kedi, köpek, kuş, balık ya da farklı evcil hayvanlar besliyor.

Evcil dostlarımıza olan sevgimiz her zaman üst seviyede olduğundan onların bakımına büyük özen gösteriyoruz. Ancak onların bulunduğu evlerde diğer eşyaların bakımına da özen göstermemiz gerekir. Evlerde yer alan düz renk gri halı modelleri hayvan dostlarımızın olması durumunda özel bakıma ihtiyaç duyan ürünlerden bir tanesi. Sizler için evcil hayvan beslenen evlerde halı temizliğinin nasıl yapılması gerektiğini ayrıntılı bir şekilde anlatıyoruz.

Süpürme İşlemini Düzene Sokmak Şart

İnsanlar evlerinde evcil hayvan besliyor olsa da olmasa da elektrikli süpürge ile halılarını süpürmektedir. Son dönemde üretilen özel robotlar ile birlikte süpürme işlemleri çok daha kolay bir şekilde yapılabilir. Süpürme işlemleri nasıl yapıldığından bağımsız olarak düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Evlerin süpürme işlemine ihtiyaç süresi değişkenlik gösterir. Ancak evcil hayvan sahibiyseniz düz renk mavi halı modelleri haftada iki defa süpürülmelidir. Süpürme işlemlerinin çok detaylı bir şekilde yapılmasına gerek olmaz. Her ne kadar evinizin boyutuna göre değişiklik gösterse de 20-25 dakikayı aşmayan süpürme işlemleri yeterli olacaktır.

Halı Pudrası Bulundurmalısınız

İnsanlar çok fazla bilmeseler de halı temizliğinde en önemli ürünlerden bir tanesi halı pudrasıdır. Evcil hayvan sahibi olsanız da olmasanız da evinizde halı pudrası bulundurmanız gerekir. Eğer evcil dostunuz halıya idrarını yaparsa bu durumda halı pudrası ile müdahale edilmesi gerekir.

Evcil dostunuz oval saçaklı halı üzerine idrarını yaptıktan hemen sonra halı pudrasını bölgeye dökün. Bu pudra idrarı çekecek ve kötü koku oluşmasını engelleyecektir. Ancak pudranın da halının üzerinde kalmaması gerekir. Kısa bir süre sonra süpürge yardımı ile idrarlı pudrayı çekerek halınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Bu şekilde hayvan dostlarımızın bilinçsiz olarak gerçekleştirdikleri bu eylemler sorun olmaktan çıkacaktır.

Düzenli Olarak Pati Temizliği

Evlerinde kedi besleyen kişilerin büyük bir kısmı kedilerini evden çıkarmaz. Yalnızca belli başlı alanlara zaman geçirmek için gittiklerinde kedilerini çıkarmayı tercih edeceklerdir. Bu durum kedi patilerinin çok fazla kirlenmemesine sebep olmaktadır. Kedi besleyen kişiler için çok büyük bir sorun olmasa da köpek sahipleri için patilerin kirliliği ciddi bir sorun anlamına gelir.

Köpekler düzenli olarak evden dışarı çıkarılması gereken canlılardır. Bazen tuvaletlerini yapmak için bazen de yürüyüş için köpekler dışarıya çıkarılırlar. Bu durumda patileri belirli oranda kirlenecektir. Her ne kadar patisine baktığınızda çok gözükmüyor olsa da mikroplar ve kir patilere yapışır. Evdeki daire halı modelleri patiler sebebiyle rahatlıkla kirlenecektir. Bu sebeple de dışarıdan gelen evcil dostlarımızın hemen patilerinin özel olarak silinmesi gerekir.

Banyo Zamanını Kaçırmayın

Evcil dostlarımızın düzenli olarak banyo yaptırılması çok önemlidir. Her ne kadar dostlarımız kendilerini belirli oranda temizliyor olsalar da banyodaki gibi bir temizlik mümkün olmaz. Banyo sırasında kullanılan özel şampuanlar dostlarımızın tamamen temiz olmasını sağlayacaktır.

Evcil dostlarımızın banyo tarihlerinin aksatılmaması çok önemlidir. Eğer evcil dostumuz banyo yapmak istemiyorsa buna zorlanmalı ya da ödül mamaları ile banyo yapması sağlanmalıdır. Banyolar düzenli olarak yapılmadığında craft halı modelleri çok kısa sürede kirlenir ve kullanımı zor bir hale gelir.

Banyosunu düzenli yapmayan evcil hayvanların tüy dökme oranı da daha fazla olacaktı. Haftada 2 defa süpürülse dahi etrafta bolca kıl görülebilir.

Evcil Dostumuzun Tırnaklarını Kesme Vakti

Bildiğiniz gibi tırnaklar da saçlar gibi düzenli olarak uzayan bir yapıya sahiptir. İnsanlar tırnaklarının gereğinden fazla uzamaması adına düzenli olarak keserler. Hayvanlar ise sert zeminlere sürterek tırnaklarını kısaltmayı seçmektedir.

Evlerde tırnaklarını sürterek kısaltabilecekleri bir alan olmadığından düzenli olarak tırnakların kesilmesi şarttır. Tırnaklar kısaltılmazsa kullanılan intense halı modelleri deforme olmaya başlar. Bunun yanı sıra hayvanların tırnaklarında kir birikmesi söz konusu olacaktır. Yemek yerlerken kullandıkları patilerinin tırnaklarında yemek kalıntıları kalabilir. Bunlar halının tamamına bulaşacaktır.

Hayvanların rahatsız edilmemesi için tırnağın tamamen kesilmemesi gerekir. Ancak özel tırnak makasları ile kısaltılırsa halılar çok daha temiz kalacaktır.

Profesyonel Halı Yıkama Hizmeti Alın

Halı yıkama firmaları halıların yılda 1-2 defa yıkanması gerektiğini belirtmektedir. Evde uygulanan süpürme ya da silme gibi işlemler halıların yeteri seviyede temizlenmesini sağlayamaz. Profesyonel halı yıkama firmalarının kullandığı makinalar ve temizlik ürünleri muhteşem bir şekilde halının temizlenmesini sağlayacaktır.

Evlerde yıkanabilir halı satın aldığınızda sizin için biraz daha rahat bir durum olabilir. Halınızı makinaya atarak yıkayabiliyorsanız diğer kişiler gibi yılda 1-2 defa halınızı temizletmeniz yeterli olacaktır. Eğer böyle bir imkânınız yoksa yılda 4-5 defa halınızı yıkamaya vermenizi öneriyoruz. Mevsim geçişlerinde halınızı yıkamaya verirseniz evcil dostlarınızın halılarda olumsu etkiler bırakmasını kolayca engellemiş olacaksınız.

Etiketler: Hayvan Beslenen Evlerde Halıları Temiz Tutmak İçin Muhteşem İpuçları
Aralık 26, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı