Karo Halı Nedir? Karo Halı Nerelerde Kullanılır?

Karo Halı Nedir? Karo Halı Nerelerde Kullanılır?
Yaşadığımız alanlardaki zemin kaplamaları her zaman önemlidir. İnsanlar ayakları ile zemini hissettiklerinde çok farklı duygulara girebilirler. Evlerin sıcak ortamlar olması ve insanların işyerlerinde kendini evinde hissedememesi ayağının halıya değmemesi ile bağlantılıdır. 
Evlerin dışında insanlar halı kullanımını düşünürler ancak bunun birçok dezavantajı olduğu için kaçınırlar. Bu ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması için ticari tip halılar üretilmeye başlanmıştır. Bu halılar evler için uygun olmayıp dış ortamlarda kullanılan ürünlerdir. 
Mutfak ya da banyo zeminlerinde kullanılan fayanslar kısaca karo olarak isimlendirilir. Ölçüleri genellikle 45x45, 50x50 ya da 60x60 seviyelerinde olur. Bu ebatlara sahip olacak şekilde üretilen ve ticari alanlarda kullanıma uygun olan halılar kısaca karo halı olarak isimlendirilmektedir. Evlerde kullanılan intense 8899 gri sarı halılara göre çok daha farklı bir yapısı bulunur. 
Karo Halılarda Hav Çeşitleri Nelerdir?
Halıların üst kısımlarında yer alan, ayak ile temas edilen iplikler kısaca hava olarak isimlendirilmektedir. Halılarda kullanılan çok sayıda farklı hav çeşidi bulunur. Bu hav çeşitleri halının genel özelliklerinde değişikliklere sebep olabilmektedir. 
Karo halılarda deniz 8968 gri mavi halılardan farklı olarak 3 çeşit hav bulunmaktadır. Bu hav türleri;
    • Bukle hav,
    • Kesik hav,
    • Bukle ve kesik hav, şeklinde isimlendirilmektedir.
Halının yüzeyi kesilmemişse ve bukle şeklinde ipliklerden oluşuyorsa bu, bukle hav olarak isimlendirilmektedir. Eğer iplikler kesilmişse ve ipliklerin uçları tavana doğru bakıyorsa bu hav türü kesik hav olarak isimlendirilir. Kesik ve bukle hav ise karonun belirli kısımlarında kesik, belirli kısımlarında bukle havların bulunduğu karo çeşididir.
Karo Halılarda İplik Çeşitleri Nelerdir?
Karo halılar üretilirken iki farklı türde iplik kullanılmaktadır. Her ikisi de sentetik iplik kategorisine giren ürünlerdir. Çok büyük alanlar kaplandığından ve dayanıklı olması istendiğinden dokuma işlemlerinde ipek ya da yün gibi malzemeler kullanılmaz. Karo halılar polyamid ya da polipropilen ipliklerden üretilmektedir. 
Polyamid hammaddesi naylon olan, sentetik yapılı bir iplik türüdür. Karo halı modellerinde en çok tercih edilen ipliktir. Evlerde kullanılan craft 9128 beyaz terra halılarda da bu iplikler tercih edilebilir. Ancak dış alanlarda kullanım için çok daha uygun bir ipliktir. Ayak trafiğine ve ortamda yer alan mobilyaların baskısına karşı çok iyi bir dayanım sağlar. Kir ve rutubete karşı inanılmaz bir dayanım gösterir. Bu özelliği karo halılarda en çok tercih edilen iplik olmasında etkilidir.
Hammaddesi termo plastik polimer olan bu iplik türü craft 8603 bej sarı halılarda da tercih edilmektedir. Temizlenmesi inanılmaz seviyede kolaydır. Kir ve leke tutma özelliği yok denecek kadar azdır. Tüm lekeler kolayca bu iplikte uzaklaştırılabilir. İplik cinsleri arasında ekonomik olarak en ucuz olan ipliktir. Bu özelliği de ticari alanlar için kullanımda avantaj sağlar. Sahip olduğu görünümü uzun süre koruyabilen bu iplik antistatik özelliğe de sahiptir. 
Karo Halı Hangi Alanlarda Kullanılıyor?
Karo halılar sahip oldukları özellikler sebebiyle kapalı alanların tamamında tercih edilebilmektedir. Evlerde genellikle nehir 9452 lila tarzında halılar tercih edilir. Ancak bu halılar toplu kullanım alanlarında tercih edildiğinde kısa sürede kirlenecek ve deforme olacaktır. Bunun yerine karo halılar kullanılırsa hiçbir sorun yaşanmadan uzun süre kullanıma devam edilebilir. 
Karo halıların en çok kullanıldığı alanlar;
    • Ofis zeminleri,
    • Banka şubeleri,
    • Hava alanları,
    • Kamu kurum ve kuruluşları,
    • Tiyatro salonu,
    • Kongre merkezi,
    • Sinema salonu,
    • Otel zemini,
    • Fuar alanı,
    • Mağazalar,
    • Restoranlar, olarak sıralanabilmektedir.
Karo halılar yapıları gereği yukarıda saydığımız alanlar için muhteşem bir seçenek olarak görülmektedir. 
Karo Halı Tercih Etmenin Avantajları Neler?
    • Karo halılar ile birlikte her boyuttaki alanlar kolayca kaplanabilir. Kullanım alanındaki odaların şekli ya da ebadı ne olursa olsun karo halılar tamamen zemini kaplayacak ve muhteşem bir konfor sunacaktır. 
    • Karo halılar her zaman antialerjik ve antistatik özelliklerde üretilirler. Böylece insanların solunum yolu hastalıklarına yakalanmaları engellenir. Vücudun elektrik yüklenmesinin de önüne geçilmektedir.
    • Suya ve lekelere karşı muhteşem bir şekilde dayanım gösterir. İntense 8896 gri mavi modellerine göre rutubete ve neme dayanımı çok daha üst seviyelerdedir. Kesinlikle koku yapmayan özelliklere sahip olmaktadır. 
    • Akustik ses yalıtım özelliğine sahiptir. İş alanlarında sürekli olarak topuklu ayakkabılar kullanılabildiğinden sert zeminlerde ses oluşur. Ancak karo halı kullanımında bu ses oluşmaz. Ortamdaki ses akustik özellikler sayesinde bütün bir odaya eşit yayılır. 
    • Temizlik ürünlerine karşı çok dayanıklıdır. Evlerde kullanılan deniz 8964 gri pembe halılara ağır kimyasallar ile müdahale edilemez. Ancak karo halılar bu konuda bir sınırlamaya sahip değildir. Rahatlıkla ağır kimyasallar ile temizlenip ilk günkü halini alabilir. 
    • Yanmaz özellikte olan halılardır. Yangın durumunda ateş standart halılar üzerinden rahatlıkla yayılır. Ancak karo halılar bunu muhteşem bir şekilde engelleyecektir. 
    • Isı yalıtımında başarılı olan bir halı türüdür. Ortamlardaki enerji harcamasını düşürür ve çok düşük harcamalar ile ortamların ısınmasına katkı sağlar. 
Etiketler: Karo Halı, Kullanım, Bilgi
Aralık 03, 2020
Listeye dön
Çerez Kullanımı